هر ساله بیش از 350.000 دانش آموز و دانشجو وارد کانادا می شوند تا در رشته های مختلف تحصیل کنند. جوانترها به همراه خانواده شان به این کشور می روند تا در مدارس راهنمایی یا پایه های پایین تر تحصیل کنند. خیلی از افراد به تنهایی به کانادا سفر می کنند تا به یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه بپردازند. دانش آموزان دبیرستانی نیز به این کشور سفر می کنند تا مدرک دیپلم خود را از این کشور بگیرند و یا در یکی از بهترین دانشگاه ها و یا کالج های کانادا به ادامه تحصیل بپردازند.

اگر تمایل دارید که در یکی از موسسات تحصیلی کانادا به تحصیل خود ادامه دهید، باید مجوز تحصیلی این کشور را دریافت کنید. هنگامی که ویزای تحصیلی برای فرد صادر شد می تواند به ادامه تحصیل در کانادا بپردازد، البته به شرطی که قبلا در یکی از موسسات و یا دانشگاه های این کشور برای ادامه تحصیل پذیرفته شده باشد. تحصیل در کانادا مزایای بسیاری برای اقامت موقت و دائم در این کشور برای شما فراهم می کند. اجازه کار برای دانش آموزانی که از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند فراهم است. به علاوه، کسانی که به عنوان کارمند متخصص برای اقامت دائم در کانادا اقدام می کنند، می توانند امتیازات ارزشمندی برای ادامه تحصیل در کانادا کسب کنند. و در آخر اینکه، تحصیل در کانادا گزینه خوبی برای به دست آوردن مهارت های ارزشمند است و اگر تصمیم به اقامت دائم در کانادا گرفته اید، ادامه تحصیل در این کشور گزینه خوبی است.

مدارک شناسایی

1. اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار به انضمام کلیه پاسپورت های قدیمی که در آن ها ویزا درج شده است.

2. یک قطعه عکس جدید ۵*۴٫۵ رنگی با زمینه سفید

3. شناسنامه ترجمه شده

4. تکمیل فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی برای هر یک از متقاضیان به صورت جداگانه

مدارک مالی

1. مدارک مالی، شامل نامه تمکن بانک به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک به همراه گردش چهار ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد. در صورتی که گواهی سپرده بلندمدت، گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل و اجاره نامه دارید نیز ارائه دهید ( مدت اعتبار نامه تمکن مالی و ریزپرینت ۴ ماه اخر یک ماه است ).

2. حامی مالی برای کسانی که توانایی ارائه مدارک فوق را ندارند. در این موارد یکی از اقوام درجه یک متقاضی ( پدر، مادر و یا همسر ) باید ترجمه اسناد ملکی، ترجمه مدارک کاری، نامه تمکن بانک و ریزپرینت ۴ ماه آخر بانک خود را به لاتین ، جهت حمایت مالی متقاضی ارائه دهد.

مدارک اسناد ملکی

1. ترجمه اسناد ملکی

مدارک شغلی

1. مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت ( با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر و مدت زمان موافقت شده با مرخصی )، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر و ترجمه حکم کارگزینی

2. رزومه کامل و عکس دار با ذکر تمامی تاریخ ها و سوابق شغلی در صورت موجود بودن

مدارک تحصیلی

1. نامه پذیرش از دانشگاه کانادایی

2. تکمیل فرم درخواست اجازه تحصیل در کانادا (IMM1294)

3. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیل

4. نمره آیلتس 6.5 تا 7

مدارک تکمیلی

1. اطلاعات کامل درباره خانواده متقاضی (IMM5645)

2. تکمیل فرم درخواست ویزای اقامت موقت (IMM5257)

4. مدارکی دال بر نیاز به کار در زمان تحصیل ( در صورت نیاز )

5. رضایت نامه محضری پدر و مادر مبنی بر خروج فرزندشان از کشور و پوشش مالی هزینه های وی هنگام تحصیل و اقامت در کشور کانادا

مشخص نمودن محل سکونت در کانادا ( خوابگاه، اجاره منزل یا اسکان در منزل اقوام ). همچنین در صورت داشتن قیم پر کردن فرم Custodianship الزامی است.

 • شما باید برای ادامه تحصیل توسط یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی این کشور پذیرفته شده باشید.
 • باید بتوانید ثابت کنید که توان مالی کافی برای پرداخت این موارد را دارید:
  1. شهریه
  2. هزینه های زندگی برای خود و سایر اعضای خانواده تان که ممکن است شما را در این سفر همراهی کنند.
  3. هزینه حمل و نقل و جابجایی برای خودتان و هر یک از اعضای خانواده که ممکن است در این سفر شما را همراهی کنند.
 • شما باید شهروند قانون مداری باشید و سابقه کیفری و جزایی نداشته باشید تا دولت کانادا مطمئن شود که امنیت این کشور را به خطر نمی اندازید. ممکن است برای اثبات این موضوع مجبور شوید که به اداره مهاجرت کانادا گواهینامه عدم سوء پیشینه ارائه دهید.
 • وضعیت سلامتی شما باید مناسب باشد و در صورت لزوم باید معاینه پزشکی انجام دهید.
 • باید بتوانید افسر مهاجرت را قانع کنید که در پایان اقامت مجاز خود در کانادا، به کشور خود بازخواهید گشت.

مدت تحصیل در کانادا

اگر برنامه تحصیل شما در کانادا در مجموع کمتر از 6 ماه باشد، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی نیست. توجه داشته باشید که مهم نیست مدت زمان تحصیل خود را چقدر برنامه ریزی کرده اید چیزی که اهمیت دارد این است که مدت زمان تحصیل شما کمتر از 6 ماه است یا بیشتر. حتی اگر برنامه تحصیلی شما کمتر از 6 ماه باشد، ممکن است بخواهید برای مجوز تحصیلی اقدام کنید. چون اگر بخواهید در حین تحصیل به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوید، نیازمند مجوز تحصیلی هستید. همچنین اگر مایل باشید که مطالعات خود را گسترش دهید یا برنامه تحصیلی خود را طولانی تر کنید، با در دست داشتن مجوز تحصیلی قادر به انجام این کار خواهید بود. از طرف دیگر، اگر بخواهید بیشتر از 6 ماه در کانادا به تحصیل مشغول شوید، باید قبل از سفر به این کشور برای دریافت مجوز تحصیلی خود اقدام کنید. اگر کاملا مطمئن هستید که مایل به انجام کار نیمه وقت در فضای دانشگاه یا کالج نیستید و یا قصد ندارید که بیشتر از 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشید، دیگر نیازی به دریافت مجوز تحصیلی نیست.

شرایط کار در کانادا به عنوان دانشجو

شما به عنوان دانشجو، در کنار تحصیل در دانشگاه های کانادا، می توانید به کاری نیز اشتغال داشته باشید. کارهای دانشجویی در این دسته ها جای می گیرند:

 • کار نیمه وقت در محوطه دانشگاه، بدون نیاز به مجوز کار
 • کار نیمه وقت خارج از محیط دانشگاه، با مجوز کار
 • در برنامه های همکاری و کارآموزی دانشگاه که بخشی از برنامه درسی محسوب می شود، با مجوز کار

پس از فارغ التحصیلی، می توانید تحت برنامه مجوز کار فارغ التحصیلی، درخواست مجوز کار دهید. طبق این مجوز ، شما تا 3 سال اجازه کار در کانادا را خواهید داشت.

کودکان کوچک

کودکان کوچک ( بسته به استانی که در آن زندگی می کنند، و سن پایین تر از 18 یا 19 سال دارند) اگر همراه خانواده شان به کانادا رفته اند و تصمیم دارند که در پایه های دبستان و یا راهنمایی در این کشور تحصیل کنند عموما نیازمند مجوز تحصیلی هستند. با این حال، کودکان کوچکی که از قبل در کانادا زندگی می کنند، می توانند بدون مجوز تحصیلی، در کانادا تحصیل کنند، مگر اینکه والدینشان اجازه کار یا تحصیل نداشته باشند. بنابراین اگر خانواده ای بدون اجازه کار و تحصیل در کانادا زندگی می کنند، باید برای فرزندشان مجوز تحصیلی دریافت کنند.

چطور کودکی بدون مجوز تحصیل در کانادا می تواند وارد این کشور شود؟

شاید کودک قبل از ورود به کانادا کمتر از 5 سال سن داشته است، اما بعد از آن در کاندا رشد کرده و به سنی رسیده است که به دبستان برود. یا شاید در ابتدا والدین کودک قصد نداشته اند که کودکشان در کانادا تحصیل خود را ادامه بدهد، اما بعد از ورود خانواده او تصمیم به دریافت مجوز کار یا تحصیل گرفته اند. در آلبرتا، منیتوبا، انتاریو، جزایر پنس ادوارد، کِبک و ساسکاچوان سن بالای 18 سال بزرگسال محسوب می شود. ایعنی اگرکسی 18 سال یا بیشتر داشته باشد، کودک محسوب نمی شود. در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند، نووا اسکوتیا، قلمروهای نورت وست، نوناووت و یوکان سن بالای 19 سال بزرگسال محسوب می شود. چه زمانی مجوز تحصیلی نیاز است؟ اگر فردی در هیچ یک از معافیت هایی که در بالا ذکر شد قرار نگیرد، قبل از شروع تحصیل در کانادا نیازمند دریافت مجوز است. چه جاهایی می توانید تحصیل کنید؟ شما می توانید در موسسات خصوصی یا دولتی به تحصیل بپردازید. اما قبل از تحصیل در این موسسات از باکیفیت بودن آن ها مطمئن شوید. پیشنهاد ما به شما این است که در دانشگاه های دولتی یا کالج تحصیل کنید. چون معمولا کیفیت موسسات دولتی از خصوصی بالاتر است. ( البته نه همیشه) دلیل دیگری که برای انتخاب موسسات دولتی وجود دارد این است که شما در حین تحصیل در این دانشگاه ها می توانید به کار نیمه وقت در خود دانشگاه بپردازید و یا در دوره کارشناسی ارشد می توانید اقدام به گرفتن مجوز کار کنید که موسسات خصوصی معمولا واجد این شرایط نیستند.

آموزش عالی

شما می توانید برای آموزش عالی اقدام به دریافت مجوز تحصیلی کنید. آموزش عالی معمولا اشتغال حرفه ای است که مستقیما با برنامه تحصیلی در ارتباط است. به طور کلی این دوره پس از دوره متوسطه تکمیل می شود و غالبا مولفه مورد نیاز برای اخذ مدرک یا گواهینامه است. آماده کردن دانشجویان حقوق برای وکالت یا کارآموزی پزشکی نمونه ای از آموزش آکادمیک هستند.

آموزش حرفه ای

شما می توانید برای آموزش حرفه ای هم مجوز تحصیلی دریافت کنید. آموزش حرفه ای یا تحصیلیات تکمیلی مخصوص کسانی است که قبلا در زمینه ای خاص مشغول کار بوده اند. آموزش حرفه ای معمولا توسط یک سازمان حرفه ای مانند کالج ها، دانشگاه ها، انجمن ها یا اتحادیه های حرفه ای ارائه می شود. از نمونه های آموزش حرفه ای می توان به مدیریت خدمات مواد غذایی، دوره های تخصصی برای وکلا، پزشکان، مدیران کسب و کار، مهندسین، دندانپزشکان، معلمان و مشاوران اشاره کرد.

آموزش شغلی

شما برای آموزش هم می توانید مجوز تحصیلی دریافت کنید. آموزش شغلی، عموما افراد را برای شروع یک تجارت یا کار آماده می کند. این نوع آموزش بر روی مهارت های تکنیکی افراد تاکید می کند. آموزش شغلی را می توان از طریق یک موسسه آموزشی و یا از طریق آموزش در محل کار فرا گرفت. از نمونه های آموزش شغلی می توان به کنترل کیفیت، آموزش جوشکاری، مکانیکی، نجاری و … اشاره کرد.

مطالعات نیمه وقت

برای دریافت مجوز تحصیلی حتما نیاز نیست که به صورت تمام وقت تحصیل کنید. شما می توانید برای مطالعات نیمه وقت هم مجوز تحصیلی دریافت کنید. با این حال اگر به صورت نیمه وقت تحصیل کنید اجازه کار نیمه وقت در دانشگاه را نخواهید داشت.

همراهی اعضای خانواده

اگر متاهل باشید و همسرتان بخواهد در کانادا به شما ملحق شود، در سه صورت قادر به این کار خواهد بود:

 1. اگر همسرتان از کشوری باشد که برای ورود به کانادا نیازمند دریافت ویزای موقت باشد، باید برای دریافت ویزای موقت درخواست دهد.
 2. اگر همسرتان قادر به دریافت مجوز کار باشد که این مجوز به او این اجازه را خواهد داد تا برای هر کارفرمایی کار کند. حتی اگر او برنامه ای برای کار کردن نداشته باشد، اقدام به گرفتن ویزای کاری می تواند ایده خوبی باشد.
 3. اگر فرزندتان هم در این سفر شما را همراهی کند، نیازمند دریافت ویزای موقت است.

ارتباط و وابستگی با وطن

یکی از مهمترین عواملی که افسر مهاجرت در ارزیابی درخواست شما مدنظر قرار می دهد وابستگی های شما به وطنتان است. این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که افسر مهاجرت می خواهد مطمئن شود که پس از اتمام اعتبار اقامتتان در کانادا به کشور خود بازخواهید گشت. برای پاسخ به این سوال، افسر ویزا در ابتدا به ارتباط شما با کشورتان توجه می کند.

اشتغال

اگر در کشور خود شاغل باشید، همین موضوع می تواند افسر مهاجرت را متقاعد کند که شما دلیلی برای بازگشت به کشورتان دارید. اگر بتوانید گواهی اشتغال به کار یا نامه ای از طرف شرکت خود ارائه دهید که در آن غیبت شما برای بازدید از کشور کانادا تایید شده باشد، به شما در این روند کمک بسیاری می کند.

خانواده

اگر با خانواده تان در شهر محل اقامتتان زندگی می کنید، این عامل نیز فاکتوری مهم محسوب می شود. اگر می توانید، کپی ای از مشخصات مندرج در صفحه اصلی پاسپورتتان به همراه گواهی تولدتان ارائه دهید. اگر مدرکی ندارید که رابطه شما با خانوده تان را ثابت کند، ارائه استشهاد می تواند ایده خوبی باشد. اعضای خانواده تان می توانند ارتباط خود را با شما اعلام کنند.

دارایی

داشتن مایملک و دارایی در کشور خودتان می توانید دلیل قانع کننده دیگری باشد که شما به کشور خود بازخواهید گشت.

تعهد و وابستگی

آیا تعهدی برای بازگشت به کشورتان دارید؟ شاید خانواده پیر یا خویشاوند دیگری دارید که باید از اومراقبت کنید.این مسئله نیز می تواند دلیل قانع کننده دیگری بر بازگشت شما باشد.

سفر یا سفرهای قبلی

سفرهای قبلیتان نیز می تواند دلیل خوب دیگری باشد که شما به کشور خود باز می گردید. در این صورت کپی از تمام صفحات پاسپورتتان که نشان دهنده سفرهای قبلی شما باشد به همراه کپی ویزای درخواست اقامت موقتتان ارائه دهید.

پشتیبانی مالی در کانادا

فاکتور مهم دیگر می تواند این باشد که شما از چه طریقی در این کشور حمایت مالی خواهید شد. افسر مهاجرت باید مطمئن شود که شما در طول اقامتتان در کانادا پول کافی به همراه داشته باشید. به همین دلیل ارائه گردش مالی حسابتان می تواند تصدیق خوبی بر این موضوع باشد.

اقامت در کنار دوستان و خانواده

اگر در سفر به کانادا در کنار دوستان و خانواده تان اقامت داشته باشید، برای سفرتان به پول زیادی احتیاج ندارید. به همین دلیل شما باید مدرکی داشته باشید که ثابت کند میزبان شما جای خواب و غذا را در اختیار شما قرار می دهد. شما باید مدرکی در اختیار افسر مهاجرت قرار دهید که در آن، زمانی که در کنار آن ها اقامت دارید را مشخص کند و همچنین آدرس و شماره تلفنی از آن ها ارائه بدهید.

توانایی ترک کانادا

افسر مهاجرت باید مجاب شود که شما بعد از اقامت در کانادا قادر به ترک این کشور هستید. او را مطمئن کنید که بلیط برگشت به کشورتان را تهیه کرده اید و پاسپورتتان تا زمان اقامتتان در این کشور معتبر است. اگر از زمان بازگشت خود مطمئن نیستید و نمی توانید بلیط برگشت بخرید به او این اطمینان را بدهید که برای خرید بلیط بازگشتتان پول کافی دارید.

سفر به کانادا به منظور بازدید از این کشور و در نهایت دریافت اقامت دائم کانادا

در ابتدا شما می توانید به صورت موقت از کانادا دیدن کنید و در نهایت برای اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. نمی توانید این موضوع را انکار کنید که سفر شما به این کشور به دلیل گرفتن اقامت دائم است. با این حال باید افسر مهاجرت را مجاب کنید که در پایان سفر خود به کشورتان باز خواهید گشت.

والدین و پدربزرگ و مادربزرگ

اغلب والدینی که مسن تر هستند و پدربزرگ و مادربزرگی که در خارج از کشور و یا کشوری مثل کانادا زندگی می کنند، علاقه دارند که فرزندان یا نوه هایشان نیز برای باقی عمر در کنار آن ها زندگی کنند. به خصوص اگر یک برنامه حمایت مالی از خانواده وجود داشته باشد، آن ها دوست دارند که تا جایی که ممکن است با هم در کانادا زندگی کنند. قطعا در این شرایط اداره مهاجرت( CIC) طول مدت اقامت در ویزای بازدیدکننده را افزایش خواهد داد و حقایق زیر را در نظر می گیرد:

توانایی مالی

یکی از مهمترین گزینه هایی که اداره مهاجرت در نظر می گیرد توانایی مالی است. چه کسانی که در کانادا هستند میزبان شما باشند و چه پدربزرگ و مادربزرگ شما، باید بودجه کافی برای زندگی طولانی مدت در کانادا را داشته باشند. توجه داشته باشید که برای موفقیت در دریافت اقامت فقط ارائه حداقل درآمد در این کشور کافی نیست و علاوه بر این باید بتوانید سوابقی از مشاغل گذشته تان و میزان پایداری آن ها ارائه دهید.

فوریت های پزشکی

عامل اصلی دیگری که CIC برای بازدید طولانی مدت درنظر می گیرد توانایی مقابله با شرایط اضطراری یا شرایط پزشکی از نظر مالی است. در صورت امکان، قبل از ورود به کانادا، برای بازدیدکنندگان خود بیمه درمانی تهیه کنید. نداشتن بیمه درمانی کافی است تا به احتمال زیاد CIC تقاضای شما را رد کند. اگر فراهم کردن بیمه درمانی برای شما مقدور نیست یا قادر به جمع آوری مدارکی نیستید که نشان دهنده سلامتی شما باشد، به افسر مهاجرت نشان دهید که اگر مشکلی از لحاظ پزشکی برایتان در کانادا پیش آمد توانایی پرداخت مالی آن را دارید.