گردشگر یا توریست کسی است که برای یکی از مقاصد کار، مطالعه یا ملاقات اقوام و خانواده و یا بازدید از جاذبه های گردشگری به این کشور سفر می کند. توریست، شهروند و یا ساکن کانادا محسوب نمی شود. هر توریستی قبل از عزیمت به کانادا باید ویزای این کشور را دریافت کند.

شما می توانید هم درخواست ویزای یک بار ورود بدهید و هم درخواست ویزای چند بار ورود. با ویزای یک بار ورود می توانید به مدت شش ماه در کانادا اقامت داشته باشید. با ویزای چند بار ورود نیز می توانید شش ماه در کانادا اقامت داشته باشید. با این تفاوت که این ویزا به مدت 10 سال اعتبار دارد و دیگر نیازی به درخواست مجدد صدور ویزا نیست. مدت زمان صدور ویزا از سوی سفارت کانادا حداقل 133 روز می باشد.

مدارک شناسایی

1. ارائه گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار

2. یک قطعه عکس جدید ۴٫۵ * ۳٫۵ رنگی با زمینه سفید

3. ترجمه شناسنامه، سند ازدواج( در صورت تأهل)، اسناد ملکی، رضایت نامه محضری برای فرزندانی که با یکی از والدین خود سفر می کنند. لازم است که تمامی مدارک به زبان انگلیسی ترجمه شوند و بهتر است که این مدارک از طرف دادگستری تایید شوند.

4. تکمیل تمامی فرم ها و چک لیست هایی که از وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا( IRCC) دانلود کرده اید. ( تمامی فرم ها برای هر یک از متقاضیان باید به صورت جداگانه تکمیل شود.)

مدارک شغلی

1. مدارک اضافی مورد نیاز برای کارخانه داران و صاحبان مشاغل آزاد شامل: ترجمه پروانه بهره برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه می باشد.

2. مدارک اضافی مورد نیاز برای تجار شامل: ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه می باشد.

3. مدارک اضافی مورد نیاز برای کارفرمایان شامل: ترجمه “آگهی تاسیس”، “آگهی تغییرات” و آگهی تصمیمات” شرکت در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک شرکت و ریزپرینت ۴ ماه آخر به لاتین می باشد.

4. مدارک اضافی مورد نیاز برای کارمندان شامل: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر و مدت زمان موافقت شده با مرخصی)، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر و ترجمه حکم کارگزینی می باشد.

5. مدارک اضافی مورد نیاز برای مهندسان شامل: ترجمه پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت می باشد.

6.مدارک اضافی مورد نیاز برای بازنشستگان شامل: ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر بازنشستگی (در صورت افزایش حقوق، ترجمه حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارائه شود.)

مدارک مالی

1. ارائه مدارک مالی شامل نامه تمکن بانک و ممهور شده به مهر امور بین الملل، همچنین گردش چهار ماهه حساب.

مدارک تکمیلی

1. دعوت نامه، شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی که باید در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد. همچنین در صورت داشتن دعوتنامه باید مدارک فرد دعوت کننده شامل: کارت شهروندی(Canadian Citizenship Card)، پاسپورت کانادایی، شناسنامه کانادایی(Canadian Birth Certificate) یا کارت اقامت(PR Card)، گواهی اشتغال به کار، نامه بانک، برگه های مالیاتی(Notice of Assessment) و فرم های T4 یا T1 از سوی فرد دعوت کننده نیز ارسال شود.

2. در صورتی که دعوتنامه ندارید، ارائه مدارک مبنی بر رزرو هتل، شرح برنامه سفر و همچنین بلیط رفت و برگشت به کانادا الزامی است.

کانادا در سال 2018 از اکثر مهاجران خود آزمایش تعیین هویت می گیرد. هر شخصی که برای ویزای توریستی، ویزای کار، ویزای تحصیلی و یا اقامت موقت در کانادا اقدام می کند موظف است که اثر انگشت و یک قطعه عکس از خودش را به صورت حضوری به سفارت کانادا ارائه دهد. از 31 جولای 2018 این برنامه شامل کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آفریقایی شد.

چه کسانی از آزمایش های تعیین هویت معاف هستند؟

  • شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی به علاوه متقاضیان شهروندی کانادا
  • مسافرینی که از کشورهای معاف از ویزا به کانادا سفر می کنند و مجوز الکترونیکی سفر( eTA) دارند.
  • افرادی که سنشان کمتر از 14 یا بیشتر از 79 سال باشد.
  • سران دولت، وزرای کابینه و یا کسانی که دارای مقام دیپلماتیک هستند.
  • شهروندان آمریکایی با مجوز تحصیل یا کار

مجوز الکترونیکی سفر یا همان Electronic Travel Authorization مجوزی است که برای کشورهایی که از دریافت ویزا معاف هستند و سفرشان به صورت هوایی انجام می شود، صادر می شود. برای درخواست مجوز الکترونیکی سفر فقط می توان از وب سایت رسمی دولت فدرال کانادا اقدام کرد.

مدارک موردنیاز برای دریافت eTA

  • گذرنامه معتبر
  • کارت اعتباری برای پرداخت وجه مورد نظر
  • آدرس ایمیل معتبر

هزینه دریافت مجوز الکترونیکی سفر بسیار پایین و برابر با 7 دلار می باشد. این مجوز برای مدت 5 سال معتبر است، یا تا هنگامی که گذرنامه یا مدارک سفر اعتبار داشته باشد. با این مجوز به راحتی و بدون اخذ ویزا می توان به کانادا سفر کرد. فقط باید به این موضوع دقت داشت که با این مجوز تنها اجازه 6 ماه اقامت در هر سال را خواهید داشت.

ارتباط و وابستگی با وطن

یکی از مهمترین عواملی که افسر مهاجرت در ارزیابی درخواست شما مدنظر قرار می دهد وابستگی های شما به وطنتان است. این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که افسر مهاجرت می خواهد مطمئن شود که پس از اتمام اعتبار اقامتتان در کانادا به کشور خود بازخواهید گشت. برای پاسخ به این سوال، افسر ویزا در ابتدا به ارتباط شما با کشورتان توجه می کند.

اشتغال

اگر در کشور خود شاغل باشید، همین موضوع می تواند افسر مهاجرت را متقاعد کند که شما دلیلی برای بازگشت به کشورتان دارید. اگر بتوانید گواهی اشتغال به کار یا نامه ای از طرف شرکت خود ارائه دهید که در آن غیبت شما برای بازدید از کشور کانادا تایید شده باشد، به شما در این روند کمک بسیاری می کند.

خانواده

اگر با خانواده تان در شهر محل اقامتتان زندگی می کنید، این عامل نیز فاکتوری مهم محسوب می شود. اگر می توانید، کپی ای از مشخصات مندرج در صفحه اصلی پاسپورتتان به همراه گواهی تولدتان ارائه دهید. اگر مدرکی ندارید که رابطه شما با خانوده تان را ثابت کند، ارائه استشهاد می تواند ایده خوبی باشد. اعضای خانواده تان می توانند ارتباط خود را با شما اعلام کنند.

دارایی

داشتن مایملک و دارایی در کشور خودتان می توانید دلیل قانع کننده دیگری باشد که شما به کشور خود بازخواهید گشت.

تعهد و وابستگی

آیا تعهدی برای بازگشت به کشورتان دارید؟ شاید خانواده پیر یا خویشاوند دیگری دارید که باید از اومراقبت کنید.این مسئله نیز می تواند دلیل قانع کننده دیگری بر بازگشت شما باشد.

سفر یا سفرهای قبلی

سفرهای قبلیتان نیز می تواند دلیل خوب دیگری باشد که شما به کشور خود باز می گردید. در این صورت کپی از تمام صفحات پاسپورتتان که نشان دهنده سفرهای قبلی شما باشد به همراه کپی ویزای درخواست اقامت موقتتان ارائه دهید.

پشتیبانی مالی در کانادا

فاکتور مهم دیگر می تواند این باشد که شما از چه طریقی در این کشور حمایت مالی خواهید شد. افسر مهاجرت باید مطمئن شود که شما در طول اقامتتان در کانادا پول کافی به همراه داشته باشید. به همین دلیل ارائه گردش مالی حسابتان می تواند تصدیق خوبی بر این موضوع باشد.

اقامت در کنار دوستان و خانواده

اگر در سفر به کانادا در کنار دوستان و خانواده تان اقامت داشته باشید، برای سفرتان به پول زیادی احتیاج ندارید. به همین دلیل شما باید مدرکی داشته باشید که ثابت کند میزبان شما جای خواب و غذا را در اختیار شما قرار می دهد. شما باید مدرکی در اختیار افسر مهاجرت قرار دهید که در آن، زمانی که در کنار آن ها اقامت دارید را مشخص کند و همچنین آدرس و شماره تلفنی از آن ها ارائه بدهید.

توانایی ترک کانادا

افسر مهاجرت باید مجاب شود که شما بعد از اقامت در کانادا قادر به ترک این کشور هستید. او را مطمئن کنید که بلیط برگشت به کشورتان را تهیه کرده اید و پاسپورتتان تا زمان اقامتتان در این کشور معتبر است. اگر از زمان بازگشت خود مطمئن نیستید و نمی توانید بلیط برگشت بخرید به او این اطمینان را بدهید که برای خرید بلیط بازگشتتان پول کافی دارید.

سفر به کانادا به منظور بازدید از این کشور و در نهایت دریافت اقامت دائم کانادا

در ابتدا شما می توانید به صورت موقت از کانادا دیدن کنید و در نهایت برای اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. نمی توانید این موضوع را انکار کنید که سفر شما به این کشور به دلیل گرفتن اقامت دائم است. با این حال باید افسر مهاجرت را مجاب کنید که در پایان سفر خود به کشورتان باز خواهید گشت.

والدین و پدربزرگ و مادربزرگ

اغلب والدینی که مسن تر هستند و پدربزرگ و مادربزرگی که در خارج از کشور و یا کشوری مثل کانادا زندگی می کنند، علاقه دارند که فرزندان یا نوه هایشان نیز برای باقی عمر در کنار آن ها زندگی کنند. به خصوص اگر یک برنامه حمایت مالی از خانواده وجود داشته باشد، آن ها دوست دارند که تا جایی که ممکن است با هم در کانادا زندگی کنند. قطعا در این شرایط اداره مهاجرت( CIC) طول مدت اقامت در ویزای بازدیدکننده را افزایش خواهد داد و حقایق زیر را در نظر می گیرد:

توانایی مالی

یکی از مهمترین گزینه هایی که اداره مهاجرت در نظر می گیرد توانایی مالی است. چه کسانی که در کانادا هستند میزبان شما باشند و چه پدربزرگ و مادربزرگ شما، باید بودجه کافی برای زندگی طولانی مدت در کانادا را داشته باشند. توجه داشته باشید که برای موفقیت در دریافت اقامت فقط ارائه حداقل درآمد در این کشور کافی نیست و علاوه بر این باید بتوانید سوابقی از مشاغل گذشته تان و میزان پایداری آن ها ارائه دهید.

فوریت های پزشکی

عامل اصلی دیگری که CIC برای بازدید طولانی مدت درنظر می گیرد توانایی مقابله با شرایط اضطراری یا شرایط پزشکی از نظر مالی است. در صورت امکان، قبل از ورود به کانادا، برای بازدیدکنندگان خود بیمه درمانی تهیه کنید. نداشتن بیمه درمانی کافی است تا به احتمال زیاد CIC تقاضای شما را رد کند. اگر فراهم کردن بیمه درمانی برای شما مقدور نیست یا قادر به جمع آوری مدارکی نیستید که نشان دهنده سلامتی شما باشد، به افسر مهاجرت نشان دهید که اگر مشکلی از لحاظ پزشکی برایتان در کانادا پیش آمد توانایی پرداخت مالی آن را دارید.