فرصت مطالعاتی یکی از مقاطع دوره ی دکتری تخصصی است که به منظور ارتقای تبادلات علمی و فرهنگی بین کشور کانادا و دانش پژوهان سایر کشورها، به واجدین شرایط، ویزای فرصت مطالعاتی کانادا اعطا می‌شود. متقاضیان باید پس از دریافت پذیرش از موسسه علمی مورد نظر در کانادا، برای دریافت ویزا اقدام نمایند. از آنجایی که این ویزا، جایگاهی میان ویزاهای تحصیلی و کاری دارد، از این رو متقاضیان در انتخاب ویزای مناسب باید دقت لازم را داشته باشند.

متقضایان فرصت مطالعاتی کانادا معمولا از لحاظ علمی، پژوهشی و فرهنگی جایگاه خاصی دارند. اکثر متقاضیان این نوع ویزا درقدم اول باید برای ویزای کاری اقدام نمایند و با توجه به شرایطی که دارند، به طور مثال اگر در حین فرصت مطالعاتی از مرکز آموزشی مربوطه حقوق دریافت کنند، باید فرم های مربوط را تکمیل کنند.در موارد دیگر می توان برای ویزاهای تحصیلی و یا حتی گردشگری اقدام نمود.

  1. مرحله اول : در ابتدا می بایست باتوجه به اولویت خود اساتید و دانشگاه های مدنظر در حوزه فعالیت خود را انتخاب کنید.
  2. مرحله دوم : به اساتید انتخاب شده ایمیلی مبتنی بر همکاری در دوره فرصت مطالعاتی ارسال کنید.
  3. مرحله سوم : از استاد انتخاب شده درخواست نامه پذیرش از طرف دانشگاه میزبان را انجام دهید.
  4. مرحله چهارم : درخواست خود را برای فرصت مطالعاتی به تحصیلات تکمیلی دانشگاه مبدا خودتان برای صدور نامه کمک مالی ارائه دهید.
  5. مرحله پنجم : پس از دریافت نامه پشتیبانی مالی، می‌توانید برای اخذ ویزای کانادا اقدام نمایید.
  6. مرحله ششم : برای درخواست ارز، نامه پذیرش و کپی ویزای کانادا را به فرصت مطالعاتی وزارت علوم ارائه کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایید.
  7. مرحله هفتم : نامه‌ی اجازه خروج از کشور خود را اخذ نمایید.

گذراندن فرصت مطالعاتی برای جذب هیات علمی، می‌تواند بسیار مفید باشد و تجربه نشان داده‌است که در مقایسه با افرادی که فرصت مطالعاتی را نگذرانده اند، احتمال جذب افرادی که در دوره دکتری برای فرصت مطالعاتی سفر کرده اند بسیار بیشتر خواهد بود.

دوره فرصت مطالعاتی این امکان را می‌دهد که افراد مهارت زبان خارجی خود را بسیار تقویت کنند و اگر پس از جذب به عنوان هیات علمی، نیاز به شرکت در کنفرانس، همایش و یا گذارندن دوره های کوتاه مدت داشتند، از این فرصت ها به دلیل ضعف در زبان خارجی چشم پوشی نکنند.

آشنایی با فرهنگ کشور میزبان یکی از جنبه‌های مهم در فرصت‌های مطالعاتی است که به دلیل فراغت بیشتر در این دوره، این امکان برای افراد به خوبی فراهم خواهد شد.

اگر فردی دوره فرصت مطالعاتی را گذرانده باشد امکان پذیرش از دانشگاه‌های برتر برای دوره‌ی پس از دکتری بیشتر می‌شود.

فرصت مطالعاتی این شرایط را برای دانشجویان فراهم می‌کند که با حضور در کنفرانس‌های کشور میزبان یا حتی کشورهای مجاور، امکان آشنایی با صاحب نظران در حوزه تحقیق خود را بدست آورد و دانشجو می‌تواند از این فرصت برای همکاری علمی، و یا اخذ پذیرش در دوره پسا دکتری استفاده کند.

مدارک شناسایی

1. اصل پاسپورت جدید+ پاسپورت قدیمی

2. یک قطعه عکس جدید ۵ * 4.5 رنگی با زمینه سفید

3. ترجمه شناسنامه، سند ازدواج و اسناد ملکی

4. تکمیل فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی برای هر یک از متقاضیان به صورت جداگانه

مدارک مالی

1. مدارک مالی

مدارک تحصیلی

1. گواهی اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن

2. نامه پذیرش از دانشگاه کانادایی

3. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه ریز نمرات آخرین مقطع تحصیل

4. نامه از دانشگاه محل تحصیل یا وزارت علوم ایران مبنی بر اینکه شما را حمایت مالی می‌کنند.

5. ارائه مدرک زبان معتبر‌ (در صورت لزوم)

مدارک شغلی

1. رزومه کامل و عکس دار با ذکر تمامی تاریخ ها و سوابق شغلی